Charakterystyka porównawcza antygony i kreona

Pobierz

Kreon jest osobą upartą, trwa przy swojej decyzji bardzo długo, mimo że wiele osób próbuje mu ją wyperswadować.83% Antygona jest córką z kazirodczego związku Jokasty i Edypa.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Podobnie jak nie pojmuje działania Antygony, jej siostrzanej miłości, wiary w bogów i respektowania przez nią obyczajów.Charakterystyka Antygony.. Która z postaw, Dedala czy Ikara jest ci bliższa?. Bał się okazywać swoich uczuć, bo mogło być to oznaką słabości.. Antygona, tytułowa bohaterka dramatu Sofoklesa jest pełna dumy rodowej.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Zaletami tytułowej postaci były niewątpliwie odwaga i pobożność, które pozwoliły jej wystąpić przeciwko władzy państwowej.Antygona i Kreon są głównymi bohaterami dramatu Sofoklesa pt"Antygona".. Antygona jest młodą dziewczyną o silnym charakterze.. Porównaj racje Antygony i Kreona.. Filmy.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Kreon i Antygona to główni bohaterowie tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Dla Antygony przywiązanie, miłość, szczerość to były najważniejsze wartości.Antygona i Ismena to bohaterki tragedii Sofoklesa pt. "Antygona"..

Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.

Kreon i Antygona to główni bohaterowie tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.Głównymi bohaterami starogreckiej tragedii Sofoklesa, zatytułowanej "Antygona" jest król Kreon i jego siostrzenica, Antygona.. Która z tych postaci jest ci bliższa i dlaczego?. Kreon jest władcą Teb i wujem Antygony.. Te dwie postaci stanowią swoje przeciwieństwo.odpowiedział (a) 25.11.2010 o 19:43.. Łącza ich więzy krwi.. Bohaterka kochała brata pomimo, że był on zdrajcą.. Treść.. Wbrew rozkazowi Kreona postanawia sama pogrzebać swego brata bez względu na konsekwencje.. Antygona jest córką Edypa i Jokasty.. syn Kreona- jej wuja i władcy Teb.. Obydwoje wywodzą się z rodu Labdakidów.. Kreon jest władcą Teb i wujem Antygony.. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Mają odmienne zdania na temat brata Antygony, zdrajcy Teb.Antygona i Kreon są głownym bohaterami tragedii pt. Antygona i Kreon..

Porównawcza charakterystyka sióstr z dramatu "Balladyna".

UzasadnijRóżnice między Antygoną, a Kreonem również są znaczne.. Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.. Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi.. Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Antygona to buntowniczka, kobieta wojownicza.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Motywy literackie w "Antygonie" Sofoklesa Streszczenie "Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr grecki Kompozycja i konstrukcja dramatu antycznego Cechy tragedii antycznej Prawda rozumu a prawdy uczucia w "Antygonie" Konflikt miedzy jednostką a społeczeństwem w "Antygonie" Konflikt między tym, co .Kreon strofuje syna, nazywa go "niskim duchem na służbie kobiety", tym samym lekceważy uczucia Hajmona, nie szanuje ich, a może po prostu nie rozumie.. Twój adres email nie zostanie opublikowany.. Tragedia podejmuje tematykę władzy, jej zakresu, problemów relacji władza a rodzina oraz władza a prawo boskie .Kreon i Antygona - porównanie postaci ..

Następny wpis Następny Porównawcza charakterystyka Kreona i Antygony.

Filmy.. Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Sprawdzone hasła: Antygona - pierwsza przeciw władzy Bohaterka dramatu Sofoklesa - starożytna buntowniczka Samobójstwo Antygony Władcy mitologiczni Brak pogrzebu - symbolem odebrania ludzkiej godnościAntygona i Ismena - charakterystyka porównawcza.. Ale Antygona była odważna, nie bała się śmierci.. Antygona była córką Jokasty i Edypa, siostrą Ismeny i dwóch poległych braci: Eteoklesa i Polinejkesa.. Były siostrami, lecz posiadały więcej różnic niż podobieństw.. Antygona pokazywała swą miłość, a Kreon chował ją głęboko do środka, aby nie godziła w interesy państwa.. Kreon, rządząc Tebami, ma także Antygonę pod swoją władzą.. Została tylko z siostrą, Ismeną.. ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne; uparta, konsekwentna w działaniu, przekonana o .Należą do tej samej królewskie rodziny, są uparci, zawzięcie dążą do swych celów, starają się postępować zgodnie z zasadami, jakie wyznają..

• Antygona - plan wydarzeń; Czytaj książkę w serwisie:Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: charakterustyka porównawcza Antygony i Kreona.

2010-03-28 15:17:27 Charakterystyka Antygony i kreona 2010-11-23 19:15:38 Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16Porównawcza charakterystyka Kreona i Antygony.. Porywcza i wybuchowa, zdecydowana i energiczna, doskonale wie jak przekonać lud, ze ma słuszność co do pochówku swojego brata i co do przeciwstawienia się rozkazowi króla.Charakterystyka porównawcza Kreona i Antygony.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Została tylko z siostrą, Ismeną.. Antygona i Kreon są dwiem różnymi postaciami, lecz niektóre cechy mają takie same.. Była ona gotowa oddać za …Możemy sobie wyobrazić, że Antygona nosiła książęce szaty, a jej ciało było wysmukłe i piękne.. Antygona i Kreon są głównymi bohaterami tragedii antycznej Sofoklesa pt. "Antygona".. Pochodzą z królewskiej rodziny tylko, że Antygona jest księżniczką, a Kreon królem Teb.. Oboje wywodzą sie z rodu Labdakidów.. Porównawcza charakterystyka sióstr z dramatu "Balladyna".. Ma żonę Eurydykę… Czytaj dalej →Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia.. Łącza ich więzy krwi.. Postanowiła zaryzykować swoje życie i pochować swojego zmarłego brata, mimo iż Kreon zakazał tego.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Kreon jest wujem Antygony.Charakterystyka Antygony i Kreona.. Ma żonę.Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Antygona jest córką Edypa i Jokasty.. Natomiast Kreon to mężczyzna w średnim wieku noszący królewskie stroje i insygnia władzy.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z .Gdy Hajmon powołuje się na głos opinii publicznej, Kreon oburza się, że lud chce mu dyktować, co ma czynić, pokazuje też swoją rządzę władzy: Innym, nie sobie, mam władać tą ziemią?. Ma siostrę Ismenę i dwóch braci Eteoklesa i Polinejkesa.. Straciła rodziców i obu braci.. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem * Komentarz.Charakterystyka Antygony Posted on 12 lutego 2014 by admin Antygona jest bohaterką tragedii Sofoklesa.Jest córką Edypa i Jokasty.Ma siostrę Ismenę i braci Eteoklesa i Polinejkesa.Jest narzeczoną Hajmona i pochodzi z rodu Labdakidów, na których ciaży klątwa.Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Straciła rodziców i obu braci..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt